Все, що ви повинні знати, про фітофільтр

Фітофільтр -
що це?
Це своєрідний різновид фільтрації в акваріумі - біологічний фільтр. Основна його функція - очищення води від нітратів та фосфатів, які накопичуються в акваріумній воді в процесі життєдіяльності риб. Це, якщо коротко, а тепер детальніше.

Флораріум з вологолюбивими рослинами вирізняється яскравістю та насиченістю кольорів
Фітофільтр над акваріумом
Фітофільтр за своєю структурою - це неглибока прямокутна ємність, заповнена керамзитом, лавою, дрібними камінчиками тощо, в яку висаджені звичайні кімнатні рослини. Звісно в цій ємності є кілька відсіків, туди можна додавати губки для механічної фільтрації тощо, але це вже деталі, які ми розкриємо нижче.
Вода з акваріума надходить в ємність фітофільтру, рослини поглинають з неї необхідні їм речовини (як раз ті, які нам потрібно забрати з акваріумної води), і з іншого боку ємності вода повертається в акваріум.
Отже, в результаті отримуємо кімнатні рослини на гідропоніці (по суті) та додатково очищену воду в акваріумі.
Такий метод фільтрації особливо актуальний для акваріумів без живих рослин всередині. Ви ж знали, що такі бувають? Як це не дивно, але не всі риби нормально живуть з рослинами. Так, для цихлід, дискусів, золотих рибок найчастіше акваріуми роблять без рослин- лише риби і каміння або корчі, або і те, і інше. З таких акваріумів нітрати, фосфати і ін.речовини ( їх ще люблять називати "органіка") частково видаляються лише при підмінах води. Тож справжні любителі встановлюють собі фітофільтри з рослинами, які і з рибою не контактують, і видаляють органіку.
Як зробити фітофільтр самостійно
На жаль, готових фітофільтрів немає в продажу, однак його можна замовити у спеціалістів або зробити самостійно. Структура його досить проста та не потребує особливих затрат.
Чим більше місця між рослинками у флораріумі з сукулентами, тим довше їх не потрібно проріджувати
Схема фітофільтру
Для влаштування фітофільтру необхідна невисока прямокутна ємність. Можна використати будь яку підходящу герметичну посудину, навіть звичайні балконні кашпо для рослин або ж замовити потрібну конструкцію зі скла.
Оптимально, щоб висота ємності не перевищувала 15 -18 см; довжина залежить від розміру акваріуму та бажання власника, але в надто довгих фітофільтрах потрібно встановлювати ребра жорсткості; ширину теж не варто робити надто великою 25-35 см буде достатньо, але й не робіть її меншою половини висоти ємності.
З одного боку фітофільтра на висоті 2-3 см від дна робиться отвір, через який буде відбуватися подача води від фільтра в акваріумі. З іншого боку - вклеюється перегородка, нижча від основного рівня ємності на кілька сантиметрів. Завдяки цьому відбувається ще й додаткова механічна фільтрація - великі частки осідають в основній частині фітофільтра, а чиста вода шляхом переливу потрапляє в останній відсік і звідти - в акваріум.
На вході та виході води можна встановити додатково губку, щоб додатково очищувати рідину від твердих часток. Адже, чим чистіша вода надходитиме до фітофільтру, тим рідше потрібно буде промивати (сифонити) його. При хорошому очищенні це достатньо робити раз на рік і навіть рідше.
Вода до фітофільтра зазвичай надходить по трубкам. Подачу всередину найоптимальніше зробити від внутрішнього чи зовнішнього фільтрів акваріума.
Також необхідно зробити для фітофільтра додаткове освітлення, особливо, якщо акваріум стоїть в глибині кімнати. Якщо освітлення буде не достатньо, рослини будуть не лише витягуватися і втрачати свій привабливий вигляд, а й погано поглинати органіку з води, а деякі можуть взагалі згнити. Додаткове освітлення встановлюйте на висоті не менше 70 см від верхівок рослин. Ця відстань приблизна та залежить від потужності ламп, які використовуються. До речі, не обов'язково встановлювати фітолампи (рожевого кольору), може бути і звичайне біле світло температурою 5000-5500 Кельвінів.
Які рослини можна посадити у фітофільтр
Зрозуміло, що фітофільтр - це не акваріум, тож акваріумні рослини туди не підійдуть... Точніше підійдуть лише деякі за умови, що в приміщенні буде висока вологість. Рослини у фітофільтр можна висаджувати відразу у його наповнювач (керамзит і т.д.). Бажано пред висадкою промити коріння від ґрунту (не під проточною водою). Також можна виставляти відразу в горщиках з землею, однак ми все ж таки більше схиляємося до першого варіанту посадки.
Отже, що ж можна посадити до фітофільтру, щоб отримати і користь для акваріуму, і красу для очей.
Флораріум з вологолюбивими рослинами: пілея, пеперомія, фіттонія, криптантус
Рео або традесканція покривальчаста - одна з найпопулярніших рослин для фітофільтру
У фітофільтрі рекомедуємо вирощувати невибагливі кімнатні рослини. Наприклад, великою популярністю користується рео або традесканція покривальчаста. Це розеткові рослини з декоративним листям. Максимальна висота близько 30 см, приблизно такого ж розміру може досягати і діаметр. Крім рео можна використовувати і інші види традесканцій. Враховуйте, що у всіх традесканцій з часом оголюється нижня частина стебла, тож їх періодично необхідно обрізати та перевкорінювати.
Флораріум з вологолюбивими рослинами: пілея, пеперомія, фіттонія, криптантус
Епіпремнум золотистий - невибаглива рослина
Добре себе почуватимуть у фітофільтрі і ліани, наприклад, епіпремнум, філодендрон, монстера. Надто екзотичним видам цих рослин умови вирощування у фітофільтрі не підійдуть, а от звичайним і найбільш поширеним - буде добре.
Ліани можна розміщувати відразу живцями, вони вкоріняться вже на місці.
Ростимуть у фітофільтрі також хлорофітум, деякі сорти королівських бегоній (не плутайте з бульбовими, які часто вирощують на вулицях), невибагливі папороті (нефролепис, адіантум тощо), спатифілум, циперус, "кімнатний бамбук" (драцена Сандера) і т.д.
Якщо у вас достатньо світла для рослин у фітофільтрі, можете експериментувати. Однак, не саджайте туди сукулентні рослини (з м'ясистими листками чи стеблами, напр., кактуси, алое, ехеверї і т.д.).

Отже, фітофільтр - не складна система, яку можна зробити самостійно без значних затрат. Він корисний для акваріума та приміщення загалом, а ще це оригінальна зелена зона, яка точно не залишиться не поміченою.


+38(097)336-66-23
м. Київ, вул. Саксаганського 83А
tviisvit@ukr.net
Маєте питання чи хочете зробити замовлення? Зв'яжіться з нами будь-яким зручним способом!