Стабілізований мох - види, екологічність і особливості догляду?

Стабілізований мох - що це?

Термін "стабілізований мох" уже нікого не здивує. Цей матеріал зараз широко використовують для озеленення. Він ідеальний для темних приміщень, ванних кімнат, офісів тощо. То що ж це за матеріал? Чи живий він? Та який догляд для нього потрібен?
Флораріум з вологолюбивими рослинами вирізняється яскравістю та насиченістю кольорів
Моссаріум зі стабілізованим мохом - ідеальний декор для офісних приміщень
Стабілізований мох - природний матеріал, але вже саме словосполучення говорить про те, що це вже не живі рослини. Насправді в цьому мохові та лишайнику ягелю "живий" клітинний сік поступово витісняють штучними розчинами гліцерину чи мінеральних солей з додаванням барвників та стабілізаторів. Таким чином на виході отримують "муміфіковані" рослини, які зберігають свій природній вигляд, м'якість текстуру, але насправді є різновидом гербарію. Відповідно, такий мох не росте і не потребують догляду.
Тож, якщо вам пропонують озеленити свою стіну живим мохом, який не потрібно доглядати, - не вірте, це лише маркетинговий хід.

Види стабілізованого моху

Якщо п'ять років тому стабілізований мох асоціювався майже виключно зовсім не з мохом, а з північним лишайником ягелем, то зараз різновидів цього продукту достатньо. Неспеціалісту з першого разу навіть важко в них розібратися.

Отже, на українському ринку можна зустріти наступні види стабілізованого моху.
1) Скандинавський ягель, стабілізований на мінеральні основі, та скандинавський ягель, стабілізований на гліцериновій основі - м'який та приємний на дотик лишайник ягель. Зазвичай його товщина на виробах не перевищує 5-6 см.
Існує також 2 способи поклейки стабілізованого моху?
- стандартний - коли лишайникрозміщується так, як в природі - верхівками догори;
-косий - ягель наклеюється боком, таким чином знижується кількість використаного матеріалу та, відповідно, вартість виробу.

2) Кочковий мох - купини моху різного розміру, які створюють неперевершений природній рельєф, особливо у комбінації і іншими різновидами цього декору. Найчастіше товщина кочок становить 4-12 см. Для отримання такого декору використовують кілька видів моху з різною текстурою стебел.

3)Плоский мох - стабілізовані пласти плоского досить щільного моху, товщина яких не перевищує 2 см.

4)Папоротевий мох - досить плоскі пухкі пласти створені переплетенням ажурних папоротеподібних стебел моху. Товщина 2-4 см.

5) Український "ягель" - стабілізований лишайник українського виробництва. Вид, абсолютно відмінний від скандинавського ягелю, який збирають та стабілізують в Україні. Вироби з такого моху теж м'які на дотик, але менш рельєфні, ніж зі справжнього ягелю.

Екологічність стабілізованого моху

Майже всі дизайнери, виробники та навіть будь-хто, хто так чи інакше працює зі стабілізованим мохом, говорять про його екологічність. Пропонуємо розібратися, чи насправді це 100% еко-декор.
Почнемо з негативу. Перш за все сировина для стабілізації, тобто мох, в більшості випадків забирається з природи. При цьому для того, щоб мох відновився в природі, знадобиться мінімум десяток років.
По-друге, мох стабілізується спеціальними розчинами, які містять консерванти та барвники. Тут варто наголосити, що вони не токсичні та безпечні для людей!
По-третє, часто в сувенірах мох кріпиться на основу з пінопласту або інших подібних синтетичних матеріалів. Навіть якщо він закріплюється на більш-менш натуральній основі (дерево, двп, дсп, фанера тощо), при цьому все одно використовується абсолютно неекологічний силіконовий клей.
Тепер про позитив. Незважаючи на все вище перераховане, декор на основі стабілізованого моху безперечно більш екологічно-чистий, ніж пластикові рослини. Пластикові рослини не піддаються переробці. Для екологічної утилізації їх можна лише віддати на високотемпературне спалювання. В декорі зі стабілізованого моху, в більшості випадків, значна частина складових натуральні, тобто здатні до природного розпаду (мох, дерево тощо) або ж піддаються переробці (скло).
Крім цього вироби зі стабілізованого моху не виділяють формальдегід, діоксини тощо, які можуть виділяти неякісні пластикові рослини.
Таким чином вироби зі стабілізованим мохом та рослинами безперечно значно екологічніші ніж пластикові аналоги. Однак вони однозначно поступаються живим рослинам, особливо місцевого вирощування.

Догляд за стабілізованим мохом

Вище ми вже розібралися, що стабілізований мох - це виключно декоративний матеріал, а не живі рослини, тож він майже не потребує догляду. Більш того, звичайний, у нашому розумінні догляд, буде для нього шкідливим. Його не можна оббризкувати, поливати та піддавати впливу прямих сонячних променів.
Єдине, чого потребує цей декор - вологості повітря 40-60%. Навіщо? Стабілізуючий розчин, яким насичений мох, поглинає та утримує вологу з повітря. Завдяки їй ягель залишається м'яким та пружним. Коли вологість надто низька, цей матеріал дещо підсихає. Вирішити проблему допоможе зволожувач повітря.
В жодному разі мох не можна оббризкувати. Краплі води, потрапляючи на матеріал, витісняють стабілізуючий розчин і мох стає абсолютно сухим та крихким, втрачає свій привабливий зовнішній вигляд. З цих же причин потрібно уникати потрапляння води на такий декор у ванних кімнатах та у флораріумах при поливі.
Розміщуючи виріб зі стабілізованих рослин, враховуйте, якщо на нього потраплятимуть прямі сонячні промені, то він не переживе навіть одного спекотного сезону. Рослинки вигорять, колір стане дуже бляклим та невиразним. Інколи знебарвлюються майже повністю.
Ще один аспект догляду - видалення пилу. Вироби з стабілізованих рослин видаються справжніми пилозбірниками. Однак, насправді, вони антистатичні, тобто не притягують пил. Звичайно, з часом трохи пороху на ньому осідатиме, його буде достатньо раз на рік здувати холодним потоком повітря.
Отже, стабілізований мох - чудовий декор, значно кращий за пластик, хоч і поступається живим рослинам в екологічності. Він яскравий, натуральний та майже не потребує догляду. Ідеальний варіант для озеленення темних приміщень.
+38(097)336-66-23
м. Київ, вул. Саксаганського 83А
tviisvit@ukr.net
Маєте питання чи хочете зробити замовлення? Зв'яжіться з нами будь-яким зручним способом!